Bu kış sizi bekleyenlere hazırsınız

Birinci sınıf aydınlatma, bakım ve ekipman

Kışa yol hazırlığı rehberiniz


“Karanlık mevsim” neredeyse yaklaşıyor; kendinizi hazırlamanın zamanı geldi. Görüş mesafesinin düşük olduğu koşullarda veya şiddetli yağmurda sürüş yapmak, donan bir aküyü tamir etmek veya kaygan bir durumla uğraşmak gerekebilir.


Bu yararlı kılavuz, kışın en iyi yol güvenliği ipuçlarımızın yanı sıra, bu kış her türlü zorluğa karşı donanımlı olmanızı sağlayacak birinci sınıf otomotiv aydınlatma, bakım ve ekipman ürünlerinden oluşan bir seçkiyi kapsar.

Ekstrem hava koşullarına hazır

Kış için sürüş ipuçları

Kış lastikleri sadece kar için değildir. Islak, buzlu ve kuru dahil tüm soğuk hava koşullarında daha iyi çekiş, frenleme ve viraj alma sağlarlar. Ancak kar bekliyorsanız lastik zincirlerinizi yanınıza almayı unutmayın.

Daha soğuk sıcaklıklar genellikle yoğun sis getirir. Bu durumlarda aracınızı dikkatli sürün ve sis farlarınızı veya gündüz farlarınızı açın. Uzun farlarınızı kullanırken dikkatli olun. Daha fazla parlama yaratabilir ve görüşünüzü daha da zorlaştırabilirler.

Araba sürerken rahat olmanız gerekir. Ancak soğuk pilleri öldürür. Akünüzün daha fazla zorlanmasını önlemek için, ısıtıcıyı veya koltuk ısıtıcılarını açmadan önce alternatörün aküyü birkaç dakika şarj etmesine izin verin.

Yola çıkmaya hazır

Yolculuk öncesi inceleme

Soğuk havalarda lastiklerin havası inebileceği ve aküler şarjını kaybedebileceği için aracınızı düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir. BATTERYcharge 904, pilinizi soğuk havalarda koruyan özel bir şarj moduyla birlikte gelir.

TYREinflate 450, yönlendirilebilir LED ışığı sayesinde evde ve karanlıkta kullanım için mükemmeldir. Antifriz eklemeyi ve sileceklerinizin en iyi durumda olduğundan emin olmayı unutmayın.

Far patlamışken araç kullanmak hiçbir zaman iyi bir fikir değildir. Ancak kışın özellikle tehlikelidir. Arabada birkaç yedek lamba bulundurun ve yola çıkmadan önce ışıklarınızı kontrol etmek için birkaç saniye ayırın. Ve hatırlatalım; bir taraftaki lamba kırılırsa her zaman ikisini birlikte değiştirin. Halojen, Xenon ve LED uygulamalarına yönelik yüksek kaliteli lambalardan oluşan geniş yelpazemize göz atın.

Tamir edilmeye hazır

Kış arıza seti

Dondurucu soğukta veya sağanak yağış sırasında lastiği değiştirmek kadar basit bir şey bile ciddi bir zorluk olabilir. Standart arıza kitinize ek olarak yağmurluk, ekstra kıyafet, sıcak tutan ve su geçirmez eldivenler, battaniye ve kürek bulundurduğunuzdan emin olun.

Gündüz saatlerinin çok az olduğu ve görünürlüğün zayıf olduğu bir ortamda, arabanızda bir muayene ışığı bulundurmak akıllıca bir fikirdir. LEDinspect MINI 250 kışın yol kenarı onarımları için mükemmeldir. Toza ve suya dayanıklıdır ve manyetik bir tabanı ve arka tarafının yanı sıra bir asma kancasına da sahiptir; böylece aracınızı incelerken ellerinizi sıcak tutabilirsiniz.

Kenara çekmeniz gerekiyorsa, diğer yol kullanıcılarını uyarmak için fren lambalarına güvenmeyin. Daha fazla görünürlük için güçlü 360° yanıp sönen ışığa sahip LEDguardian ROAD FLARE Signal V161'i kullanın.

“Karanlık sezona” hazırız

Görünürlük ipuçları

LED lambalar, Xenon veya halojen lambalara göre daha parlak parlar, daha uzun süre dayanır ve daha az parlama üretir. Arabanızda LED yoksa yükseltme seçenekleriniz hakkında bir otomotiv uzmanıyla görüşün. %230'a2 varan oranda daha fazla parlaklık sunan NIGHT BREAKER LED serimiz, çok çeşitli otomobil modelleri için sokağa çıkmaya uygun3 bir yükseltme sunar. İkincisi, farlar zamanla solar. Yılda en az bir kez, ideal olarak Ekim ayında, hava çok kararmadan önce profesyonel bir parlaklık testi yapın.

Su ve kar, geceleri olduğu kadar gündüzleri de yollarda parıltı yaratır. Dikkatli olun, hızınızı azaltın ve uzun farlarınızı yalnızca çok karanlık yollarda karşıdan gelen trafik olmadığında kullanın. Geceleri görmede sorun yaşıyorsanız parlama önleyici kaplamalı gözlük satın almayı düşünebilirsiniz.

Düzenli olarak aydınlatılmamış kırsal yollarda araç kullanıyorsanız, arabanızın tavanına bir ışık çubuğu takmak, düşük ışık koşullarında görüşünüzü ve görüşünüzü iyileştirecektir. Sokakta kullanıma uygun LEDriving Lightbar VX1000-CB DR SM4, hafif ve kötü hava koşullarına dayanıklı olmasını sağlayan yüksek kaliteli malzemelerden yapılmıştır.

Kış yolculuklarına hazırız

Güvenli bir şekilde yolculuğa nasıl çıkılır?

Kışın şehir dışına çıkıyorsanız yumuşak, ıslak bir zeminle karşılaşabilirsiniz. Çantanızı akıllıca hazırlayın, hafif seyahat edin ve her zaman bir el feneri getirin. LEDguardian SAVER LIGHT PLUSparlaktır, suya dayanıklıdır ve acil durum çekicinin yanı sıra emniyet kemeri kesici olarak da kullanılabilir.

Uzun mesafe sürüşlerde yakıt deponuzu daima yedek seviyenin üzerinde tutun. Bu, fırtına veya sis nedeniyle durmak zorunda kalmanız durumunda, motoru ısınmak için çalışır durumda tutmanıza olanak tanır. Yola çıkmadan önce hava durumunu kontrol edin ve mümkünse esnek planlar yapın.

Ek ipuçları

  • Eğer buzlu yollarda araç kullanıyorsanız bagajınızda bir torba kum veya kedi kumu bulundurun. Kaygan bir durumda lastiklerin altında çekiş gücü kazanmak için kullanabilirsiniz.
  • Elektrikli bir araç kullanıyorsanız ve yeni bir şehri keşfediyorsanız tüm şarj noktalarını gösteren bir uygulama indirin.
  • Arabanızda kumaş paspaslar varsa, kışın su hasarına karşı korumak için bunları lastik paspaslarla örtün veya değiştirin.
  • Bir kaza durumunda kötü hava koşulları tepki sürelerini yavaşlatabilir. Bol miktarda bozulmayan yiyecek ve dolu bir ilk yardım çantası bulundurun.

Yola hazır ürünlerimizi keşfedin

1 Karayolu trafiğinde ek uyarı ışığının kullanılması ve çalıştırılmasıyla ilgili olarak Almanya dışındaki ülkelerdeki özel gereklilikleri ve yasaları lütfen dikkate alın.
2 Minimum ECE R112 gereksinimleriyle karşılaştırıldığında. Ayrıca %50 daha az parlama.
3 Onaylı LED ışık kaynağı - yalnızca onayın bulunduğu veya eşdeğer bir onayın geçerli olduğu ilgili ülkeler ve uyumluluk listesinde güncel olarak listelenen araç modelleri ve ışık fonksiyonları için geçerlidir. Daha fazla ayrıntı için bkz. www.osram.com/nb-led.
4 OSRAM LED Sürüş Farları, ECE yönetmeliklerine göre onaylanmıştır ve bu nedenle kamuya açık yollarda kurulabilir ve çalıştırılabilir. Lütfen dikkat: Özel kurulum düzenlemeleri geçerlidir. Ürünün ECE onayının yanı sıra, ülkelerin bireysel özel gereksinimlerine ve mevzuatlarına da uyulmalıdır.