Otomotiv
 

Araç aydınlatmasında esnek OLED'ler

OLED arka lambalar

OLED teknolojisi, ışık kaynaklarında yepyeni tasarım alternatiflerini sunar ve otomotiv sektöründeki müşterilerin büyük ilgisini çeker. OLED'ler, daha fazla homojenite yakalayan ve kademesiz ve bağımsız olarak dimlenebilen düz ışık kaynaklarıdır.

OLED teknolojisinde hızlı ilerleme

Bu teknolojinin bir diğer muhteşem özelliği de esnek olmasıdır. OLED'ler, tümsek ve çukur şeklinde bükülebilmesinin yanı sıra aydınlatma alanında kesitleri de sunar. Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığının (BMBF) desteklediği R2D2 projesinin bir parçası olarak esnek OLED'lerde araştırma yapıldı. Bu, tasarımcılar için tamamen yeni birer tasarım boyutudur. Osram, esnek OLED'leri Hella'nın üç boyutlu modüllerinde şekillendirdi ve Audi'nin tasarımına uygun olarak arka lambalara entegre etti.

Esnek OLED'ler üç adet bağımsız kontrollü ve dimlenebilen segmentten oluştuğundan dolayı, herhangi bir görüş açısından fark edilebilmesi için herhangi bir reflektöre, ışık kılavuzuna veya benzeri optik lenslere ihtiyaç duymaz. OSRAM'ın sunduğu arka lamba gösterici, substrat olarak paslanmaz çelikten üretilmiştir. Bu, otomobiller için uygun ve sağlam bir materyaldir.

Bugün, esnek OLED'in yaydığı ışık, arka pozisyon lambalarında ışık şiddeti ve salım renklerine ilişkin yürürlükteki ECE standartlarına uygundur. Projenin başarıyla tamamlanmasıyla birlikte ve ultra düşük profilli, ancak piyasada bulunan sabit cam bazlı OLED'lerin yer aldığı ilk araçların seri üretime geçmesinden sonra, esnek OLED'lerin birkaç yıl içinde seri olarak üretilmesi beklenmektedir.

Osram ve R2D2 projesi

Osram, ünlü bir OLED aydınlatma üreticisi olarak projeye doğrudan katılmakta ve proje sonuçlarının hızlı ve kapsamlı biçimde değerlendirilmesini desteklemektedir. Esnek OLED'lerin yer aldığı arka lamba gösterici, bu araştırma projesi kapsamında geliştirilmiştir.

R2D2, toplumda organik ışık yayan diyotların aydınlatma uygulamalarındaki kullanımına ilişkin farkındalık yaratacak ve Alman şirketleri için rekabet üstünlüğünü getirecek teknolojik ilerlemeyi teşvik edecektir.

Esnek OLED içeren arka ışığın avantajlarına genel bakış:

  • 2,5 boyutlu OLED ışık kaynağı
  • Farklı segmentler ayrı ayrı dimlenebilir
  • Tümsek ve çukur şeklinde bükülebilir
  • Serbest tasarım yeni alternatifler sunuyor
  • Karmaşık ışık yönetim çözümleri olmadan yüksek homojenlik

Daha fazla bilgi:

Basın Bülteni: Osram araç aydınlatması için esnek OLED'leri tanıtıyor BMW M4 GTS için OLED arka ışıklar
Esnek OLED gösterici

Esnek OLED'li gösterici

Otomotiv Araçları

Heyecan verici interaktif OSRAM araçlarını keşfedin

Daha Fazla Bilgi