Otomotiv
 
Lazer ışık yılın ürünü oldu

OSRAM Lazer Işık - Uzman dergi Elektronik tarafından 2015 Yılının Otomotiv Ürünü

OSRAM Lazer Işık - Uzman dergi Elektronik tarafından 2015 Yılının Otomotiv Ürünü

02.04.2015

Yenilikçi OSRAM Lazer Işık, otomotiv kategorisinde Elektronik dergisi tarafından "2015 Yılının Ürünü" ödülünü kazandı. Uzman derginin okuyucuları, toplam 111 Üst Düzey Otomotiv Ürünü arasında bizim ürünümüzü birinci seçti.

Ürün, bu oylamada kazanan ikinci OSRAM ürünü oldu: 2014'te OSRAM Matris Işık LED modülü de bu Ödülü kazanmıştı. Aylık Elektronik dergisinin okuyucuları ve elektroniknet.de internet portalının ziyaretçileri, 17. kez on bir farklı kategoride "Yılın Ürünü" için oy kullandı. OSRAM Lazer Işık, otomotiv alanında "en yenilikçi, doğal ve eğilim belirleyen ürünler"den biri olduğuna okuyucularını ikna ederek okuyucuların tercihlerinde birinci sırada yer etti. Otomotiv ürünleri için düzenlenen oylamada insansız sürüş, gelişmiş sürücü yardım sistemleri, elektromobilite, aydınlatma teknolojisi ve bilgi-eğlence gibi güncel konular değerlendirildi.

Lazer ışık - otomotiv aydınlatmasında yeni trend

Lazer ışık - otomotiv aydınlatmasında bir sonraki adım Lazer diyotlar, LED'lerden yaklaşık on kat daha küçük olmaları sebebiyle özellikle etkileyicidir. Ayrıca bu ışıkların parlaklığı inanılmaz düzeydedir ve mevcut ışık kaynaklarının parlaklığından daha yüksektir. LED uzun far sistemlerinin mevcut standardıyla karşılaştırıldığında Lazer ışık %20'ye kadar daha fazla ön far aralığı sunar. Bu sayede gelecekte, ışık şiddetinden ödün vermeden, ön far tasarımında yepyeni olasılıkların kapısı açılır. Özellikle sürücüler, en iyi seri ön farların bugün sunduğu avantajdan yararlanacaktır. Bu farlar daha yüksek görüş kabiliyeti ve daha yüksek yol güvenliği sunar.

Lazer teknoloji, büyük otomobil üreticileri arasında zaten revaçtadır. Sistem ortağı olarak OSRAM'ın desteklediği BMW i8, ön tarafında lazer ön farlara yola çıkan ilk seri üretim araç oldu. BMW'nin meşhur çift haleli ön farları, OSRAM lazer teknolojisi sayesinde yeni BMW M4 Concept Iconic Lights'ta yepyeni biçimde ışık yayar.